Seminár s Ingrid Dedková plemená Pomeranian/Yorkshire terrier

Dňa 24.4.2022 v Trnave sme „zažili“ konečne opäť náš seminár ASPS. Bol to zážitok nielen preto, že sa to podarilo po naozaj dlhej covidovej odmlke, ale hlavne preto, že sme mali školiteľku skutočne opäť výnimočného kalibru.
Ingrid Dedková, hoci je rodená Slovenka, k nám pricestovala z Prahy, lebo práve v Čechách je etablovanou chovateľkou viacerých psích plemien. Medzi plemená s významným postavením a úspechmi v jej chove patria yorkshire terrier a trpasličí špic – pomeranian. V súčasnosti tieto plemená tvoria v našich salónoch významný podiel klientely, takže možnosť dozvedieť sa o oboch plemenách informácie z naozaj povolaného zdroja bola mimoriadna. A prekonala naše očakávania.
Nazrieť do „kuchyne“ chovateľa so svetovými úspechmi nie je vôbec bežné ani očakávané, preto si otvorenosť a bohatosť informácií veľmi ceníme. Mali sme možnosť pozrieť sa na „jorka“ a „pomíka“ z úplne iného pohľadu, z pohľadu chovateľa, ktorý je zodpovedný za to, ako sa plemeno vyvíja, ako sa vo vzhľade i genetike udržujú a budujú jeho charakteristické znaky. A tento pohľad prináša aj inú perspektívu v starostlivosti o srsť, tá sa nevyhnutne odvíja od špecifík plemena.
To, že príprava srsti „jorka“ na výstavu nie je jednoduchá, sme vedeli. Detailizmus a sofistikovanosť v detailoch úpravy srsti, predovšetkým na hlave, mnohých z nás až prekvapila. Tri hodiny „iba“ so zastrihávaním, balíčkovaním a modelovaním topknotu boli zrazu málo…
Pomeranian začal teóriou. A nie náhodou.. pochopenie štruktúry a vývinu srsti je kľúčom k správnemu postoju k práci s takouto citlivou srsťou. Chovateľ, ktorý dokáže reflektovať znalosti a skúsenosti v svojej práci pre plemeno, je aj pre nás inšpiráciou. Taktiež my v salónoch, pokiaľ máme dostupné mnohokrát dôležité informácie o plemene, dokážeme ich implementovať do svojej práce, do edukácie klienta. Na modeli sme si ukázali správnu prácu pri vyčesávaní podsady, modelovanie nožnicami, ale „friendly“ a BEZ UJMY NA ZDRAVÍ SRSTI.
Takže …ďakujeme pekne školiteľke a aj účastníkom za skvelú atmosféru a bohatú diskusiu.
Čoskoro sa uvidíme na ďalšom seminári i workshope!