SEMINÁR 7.9.2019

Dňa 7.9.2019 Asociácia strihačov psov Slovenska zorganizovala ďalší seminár, tentoraz zameraný na plemeno Pomeranian. Toto plemeno sa stáva čoraz populárnejšie a aj my sa s ním stretávame v salónoch čoraz častejšie. Seminár viedla poľská groomerka Katarzyna Palka, ktorá je majiteľkou salónu pre psov v Katowiciach, špecialistkou na toto plemeno, má mnoho úspechov v strihačských súťažiach a je členkou poľského reprezentačného tímu.

Na začiatku nám podrobne vysvetlila typ a funkciu srsti, tak isto aj prácu s ňou a špecifiká pri tomto type psa. Ukázala akým spôsobom sa psík pripravuje na samotnú úpravu – ako sa fénuje a vyčesáva, akými nástrojmi a kozmetikou. Aby sa strih naozaj podaril, je potrebné veľmi dôkladné rozčesanie celého psíka. Bez kvalitnej a dôslednej prípravy nikdy nie je možné dosiahnuť  žiadaný výsledok.

Prvá časť bola zameraná na výstavnú úpravu. Ako model sme mali veľmi kvalitnú sučku „Slavu“ ktorú nám zapožičala chovateľská stanica De Ronzy Poms. Sučka mala krásnu štandardnú veľkosť, typ aj srsť. Katarzyna nám na nej predviedla typickú výstavnú úpravu a taktiež vysvetlila ako sa pomocou strihu dokážu zvýrazniť prednosti a skryť prípadné nedostatky konkrétneho jedinca. Pri práci groomerka používala hlavne efilačné nožnice, ktoré dopomohli k tzv. plastickému strihu a naozaj krásne zvýraznili celkový štvorcový rámec pomeraniana.  Nakoľko naša modelka krásne spolupracovala, naozaj sme mali možnosť vidieť ukážkovú prácu.

Cez prestávku sme mali možnosť niečo sa dozvedieť o kozmetike talianskej značky CHARME, ktorú Katarzyna vo svojom salóne používa a ktorú sme si taktiež mohli aj zakúpiť. Každá účastníčka dostala od sponzora –  zástupkyne kozmetiky Charme –  darček.

Poobede sme sa zamerali na tzv. salónnu  úpravu pomeraniana. Model  bol tento raz mladý psík Kevin s naozaj kvalitnou a hustou srsťou. V prvom rade nám Katarzyna vysvetlila, že aj strihanie pomeraniana má svoje veľmi dôležité pravidlá a srsť sa nesmie ostrihať na krátko. Musí sa zachovať dostatočná dĺžka srsti, nikdy sa psík nesmie oholiť a celkovo sa používanie strojčeka pri jeho úprave nedoporučuje. Zo zdravotných dôvodov a taktiež pre zachovanie správnej funkcie dvojitej srsti (doublecout) sa musí toto pri úprave vždy zohľadniť  . Aj keď je strihanie na tzv. Boo veľmi obľúbené a módne, zdravie psíka je určite na prvom mieste a aj tento strih sa dá urobiť s ohľadom na zachovanie funkcie podsady a napriek ostrihaniu neublížiť psíkovi.

Kevin bol ostrihaný pomocou efilačných a oblých nožníc a srsť ostala v dĺžke cca 4,5 cm. Napriek tomu pôsobil naozaj ako plyšový macko a presne tento efekt je u našich zákazníkov veľmi žiadaný.

Ďakujeme Katarzyne Palka za skvelú prácu a kvalitne strávenú sobotu, ale taktiež musíme veľmi poďakovať našej predsedkyni ASPS Elenke Hrtánkovej, ktorá úžasne zvládla preklad z poľštiny a taktiež z angličtiny.

Klobúk dole dievčatá a tešíme sa na ďalší seminár !!!

 

Chovatelská stanica:
https://www.facebook.com/hvezda.hvezdicka.1
Školiteľ:
https://www.facebook.com/katarzyna.palka.5