Seminár dentálna hygiena psov s ADÉLOU TREPÁKOVOU 10-11.2.2024

Dentálna hygiena pre psov začína byť štandardnou súčasťou služieb v mnohých salónoch. Zorganizovať seminár venovaný tejto téme bola výzva. Nie kvôli organizačným peripetiám, ale práve kvôli náročnej téme, ktorá balansuje na hrane s veterinárnou starostlivosťou.

Adéla Trepáková je lektor, ktorý k nám pricestoval z Prahy, so skúsenosťami veterinárneho technika na veterinárnej klinike, ale aj s vlastnou praxou dentálnej hygieny v salóne, so skúsenosťami s lektorskou činnosťou.

Toto bol jeden zo seminárov, kde sme mali možnosť pochopiť, že znalosť teórie a odborných základov je nevyhnutnosť pre vykonávanie praxe. Dostali sme obsiahle informácie o chrupe psov, o jeho anatómii, odbornom označovaní, o plemennej rôznorodosti, aj o pričinení sa človeka na utváraní chrupu vplyvom šľachtenia. Neminuli nás ukážky nielen zdravého chrupu, ale aj rôznych anatomických vád chrupu a chorôb zubov.  Veľkú pozornosť sme venovali parodontitíde, chorobe, ktorá býva dôsledkom nedostatočnej hygieny ústnej dutiny, a taktiež je u psov najčastejšou príčinou problémov so zubami.

Dostali sme odpovede na mnohé otázky, ktoré nás doteraz zneisťovali. Najčastejšou býva otázka, kde je hranica medzi stavom, ktorý zvládneme s použitím nám dostupných nástrojov a kedy je nevyhnutné psíka odoslať na veterinárne ošetrenie. Ako rozoznáme, že náš zákrok psovi pomôže a neznamená naopak riziko.

V praktickom bloku sme videli ukážku fixácie psa a proces čistenia s pomocou ultrazvukovej zubnej kefky a následne dentálnych nástrojov na manuálne odstránenie zubných nánosov. Účastníci seminára si mali možnosť túto prácu aj sami vyskúšať a konzultovať detaily.

Ďakujeme lektorke Adéle Trepákovej za mimoriadne zrozumiteľné priblíženie tejto náročnej problematiky .

Ďakujeme sponzorom – Happy Keksy za darčeky v podobe keksíkov a sušeného mäsa a Alexpet za poskytnutie voucheru pre účastníkov.

Vďaka každému, kto priložil ruku k dielu pri organizácii oboch seminárov,  osobitne Zuzke Vitkovej v Košiciach, ako aj celému tímu v „základnom tábore“ – Veronike Královej, Danke Butkovej, Denise Kollárovej a Elena Hrtánkovej.

Ďakujeme  všetkým účastníkom za veľký záujem a pozornosť a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

11.2.2024 Žilina
10.2.2024 Košice
11.2.2024 Žilina
11.2.2024 Žilina
11.2.2024 Žilina
10.2.2024 Košice
10.2.2024 Košice
11.2.2024 Žilina
11.2.2024 Žilina
11.2.2024 Žilina
10.2.2024 Košice
11.2.2024 Žilina